پایگاه۱۰۰سال کتابخانه دوران قاجاریه دوران پهلوی دوران اسلامی احزاب و سیاست گوناگون فیلم ها و صداها تماس با ما
« خواندنی های اسلامی ↓ » « خلخالی اولین حالم شرع »

خلخالی اولین حالم شرع جمهوری اسلامی و چهره محبوب انقلابیون از چپ و راست !

مهزاد - آ - پور

۲۱ دی‌ ۱۳۵۸ خلخالی به فردوسی حمله کرد

آیت‌الله صادق خلخالی روز ۲۱ دی‌ ۱۳۵۸ در محوطه چمن دانشکده دکتر علی شریعتی دانشگاه مشهد، برای مردم این شهر سخنرانی کرد. آیت‌الله خلخالی (که به نفع ابوالحسن بنی‌صدر از نامزدی ریاست جمهوری انصراف داده بود)

در این سخنرانی گفت: تاکنون چند بار تصمیم داشتم از کاندیداتوری ریاست جمهوری کناره‌گیری کنم، اما بعضی از احزاب و سازمان‌ها و دوستان، از من خواستند تا همچنان بعنوان کاندیدا، کار خود را ادامه دهم.

وی در بخش دیگری از سخنرانی خود گریزی به بحث شاهنامه زد، فردوسی را به باد حمله گرفت و گفت: فردوسی از رستم خیالی و پادشاهان تعریف کرده، در حالیکه در کتاب خود یک کلمه هم از انسان و انسانیت و یا خراسانی رنج‌دیده نامی نبرده است. خلخالی افزود: شاهنامه فردوسی، شاهنامه نیرنگ و دروغ و سرگرم‌کننده مردم بدبخت ماست.


خلخالی تنها کسی نبود که درباره شاهنامه فردوسی این‌چنین می‌اندیشید. پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، برخی به این گمان که فردوسی شاه‌دوست بوده‌ است یا شاهان را ستوده‌ است، از او بد گفته‌اند یا از شاهنامه خرده گرفته‌اند.

سید محمدحسین حسینی تهرانی مشهور به علامه تهرانی یکی از سرسخت‌ترین مخالفان فردوسی بود، چنان که می‌گفت: «فردوسی با شاهنامه افسانه‌ای خود که کتاب شعر (یعنی تخیّلات و پندارهای شاعرانه‌) است، خواست باطلی را در مقابل قرآن عَلم کند؛ و موهومی را در برابر یقین بر سر پا دارد. خداوند وی را به جزای خودش در دنیا رسانید، و از عاقبتش در آخرت خبر نداریم.»

خلخالی جز فردوسی درباره کوروش هخامنشی نیز نظرات عجیبی داشت. وی در جزوه «کوروش دروغین و جنایتکار» که همزمان با برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی در ۵۷ صفحه منتشر کرد، کوروش را جنایتکاری خون‌ریز و بی‌بندوبار دانست. وی در این جزوه نوشت:

«کوروش پسر جوانی بود از اهل «مر» که از شدت احتیاج مجبور گردید راهِ زنی پیش گیرد و لواط بدهد...»

خلخالی این جمله را به نقل از کتاب «تاریخ ایران باستان» نوشته مشیرالدوله پیرنیا مطرح کرده بود، حال آنکه متن اصلی کتاب این‌چنین بود: « کورش پسر چوپانی بود از ایل مردها که از شدت احتیاج مجبور گردید راهزنی پیش گیرد.»منابع: ۱- روزنامه اطلاعات، ۲۲ دی‌ماه ۱۳۵۸
۲- صفحه ویژه فردوسی در دانشنامه آزاد ویکی پدیا
۳- نور ملکوت قرآن - تالیف محمدحسین حسینی‌تهرانی، جلد چهارم ، قسمت ششم
آیت الله خلخالی آذربایجانی همچنین پس از انقلاب برای تخریب مقبره رضا شاه در شهر ری به همراه نیروهای سپاه وارد عمل شد و آنرا طی بیست روز تخریب کرد.
در خاطرات خود گلایه دارد که چرا اینقدر محکم ساخته بودند تا تخریب آن این همه مشکل بود !

آیت اله صادق خلخالی کیست

آیت الله شیخ محمد صادق صادقی گیوی ، مشهور به خلخالی در گیوی از توابع خلخال در سال 1305 به دنیا آمد و پس از اخذ ششم ابتدایی جهت تحصیل , ابتدا به اردبیل و سپس به قم رفت . ) وی در سال 1383 وفات یافت )


وی در محضر ملا های حوزه از جمله خمینی و منتظری درس طلبگی گرفته .
در این اثنا در زمان فعالیت فدائیان اسلام با آنان آشنا می شود و به عضویت این گروه در می آید و شاید این عضویت بی تناسب با روحیه خشنِ اسلامیِ وی نبوده باشد که چهره واقعی وی را 25 سال بعد نشان داد !
اما با اعدام فعالین فدائیان اسلام از فعالیت وی اثری نیست تا قضایای سال 42 خمینی بر علیه رفرم و اصلاحات شاه دوباره زمینه مناسی برای اغناء روح و روان خود در میحط آشوب خمینی یافت و خود را نمایان کرد .
وی در سالِ تبعید خمینی به زندان افتاد و بعد از آزادی یک سال به انارک یزد و دو سال به رودبار تبعید شد . که آب به آتش روان سرکش و خشن اسلامی وی ریخته شد ! تا دو باره در محیط سال های به اصطلاح انقلاب (1357) دو باره سر برآورد .

پس از سقوط دولت بختیار ، بنا به فرمان خمینی محاکمه سران رژیم پیشین را به عهده گرفت و در مشاغلی به شرح زیر به فعالیت پرداخت :
1 – سرپرست کمیته ی مبارزه با مواد مخدر .
2- نماینده ی مردم قم در دوره های اول و دوم مجلس شورای اسلامی .
3 – نماینده ی مردم استان تهران در مجلس خبرگان

آیت الله خلخالی حکم اعدام پانصد نفر از سران رژیم شاه ، صدها نفر از عوامل کردستان ، گنبد و خوزستان و شماری از اشرار و قاچقچیان مواد مخدر را صادر کرده بود .
پس از فروکش کردن شور و خروش انقلاب و ترد منتظری وی به صف منتقدین نظام و به اصطلاح به جرگه اصلاح طلبان پیوست
نام وی که با عنوان آیت اله آورده می شود حتماً دارای رساله ای که مرسوم آیت اله شدن است دارد .
اما وی دارای دوکتاب یکی ینام خاطرات آیت اله خلخابی که خیلی هم جنجالی بود به نظر من هدف وی بیان حقایق نبود بلکه برای فروش کتاب مطالبی را یاد آوری نموده که زیاد هم افشاگرانه نبوده اما مخالفین وی گویا از انتشار آن ناراضی بودند .
وی که از مقوله دولت و ملت و سیاست به اندازه یک ملای روضه خوان بیشتر نمی دانست یک شبه به یک سیاستمدار جنجالی تبدیل شده بود موجب درد سر های عجیبی برای ایران شد مثل بیان خلیج عربی در یکی از شیخ نشینان جنوب ایران و حمله احمقانه به افتخارات ملی ایران و تخریب آرامگاه رضا شاه و ...

وی که حقوق دان نبود در مصدر بزرگترین مقام و در خطرناکترین زمان قرار داشت و ابزار فکری خطرناک شریعت را نیز به همراه داشت آغازگر کشتار بی محاکمه اسلامی تاریخ ایران را به نام خود تمام کرد .
در این پروسه واژگان اسلامی طاغوت , مفسد فی الارض , محارب با الله , عامل صهیونسم و سیا و ... و امثالهم را وارد ادبیات زبان فارسی کرد که البته این قضیه بعد ها از طریق رژیم اسلامی سیستماتیک ادامه یافت که هر روز حتی برای کوچکترین عمل یک واژه مسخره برای محدود کردن مردم اختراع می گردد .
در کردستان گواهی یک پاسدار برای اعدام یک نفر طبق ادعای خودش کافی بود( چون شهادت پاسداران به حکم نبیه شرعیه در پیش اینجانب حجت بود طبق دستور قرآن و اسلام به آقای زیبا کلام اخطار کردم که شما حق ماندن در مهاباد را ندارید . )

قدرت وی خیلی پیش از مرگش فروکش کرد ولی کشتار همچنان ادامه یافت اینبار با خلخالی های دیگر و در وسعت بیشتر ! به راستی چه نیروئی چنان پتانسیلی را در خود دارد که در دامانش این همه جانی و قاتل بپروراند !
این نیرو چیزی جز اسلام نیست . هم میهنان گرامی بیائید با خود بیندیشید تا اگر فرصتی دست داد دشمن انسان و انسانیت را بشناسید و به آنان رأی ندهید !

به امید آن روز ...

مهدی صادقی گیوی فرزند ارشد آیت الله صادق خلخالی که در فلسفه مطالعه می کند از کشتار وی شدیداً دفاع می کند و حتی ادعا می کند که جو این کشتار را می طلبید و مثلی میزند که پس از محاكمه امیر عباس هویدا و استعفای ایشان ، در زمین چمن دانشگاه تهران یك راهپیمایی عظیم توسط فداییان خلق در اعتراض به استعفای ایشان برگزار شد و گروهها واقشار دیگر خواستار ادامه محاكمات ایشان بودند.
در آن روزها هركس حتی از زندانیان سیاسی كه بنده را می شناختند می پرسیدند كه چرا آقای خلخالی به اعدام ها ادامه نمی دهد؟
به آقای خلخالی گفتم بچه های زندان معترض كاهش اعدام ها هستند.
آقای خلخالی اعلام كرد هركسی از محكومین شكایت دارد شخصا به دادگاه مراجعه كند.
در جو انقلابی آن روزها بسیاری حتی آقای خلخالی را به مسامحه متهم می كردند.
در خصوص محاكمه سریع سران رژیم پهلوی آقای خلخالی چندین بار گفتند كه ما تجربه تلخ كودتای 28 مرداد را دیدیم و نمی گذاریم این حادثه تكرار شود.
مخالفت ایشان با مرحوم بازرگان هم از همین جا ناشی می شد.
یك روز آقای خلخالی به پادگان نیروی هوایی رفت و طی حكمی 60 نفر از سران این نیرو را اخراج كرد.
مخالفت دیگر در خصوص پرداخت حقوق دلاری امرا و بازنشستگان ارتش در خارج از كشور توسط دولت بازرگان بود كه طی حكمی از طرف آقای خلخالی این پرداخت ها پس از چند ماه لغو شد.

آقای مهدی صادقی گیوی فرزند ارشد آیت الله صادق خلخالی می گویت :ایشان در كتابی كه بعداز استعفا از دادگاههای انقلاب به عربی تحت عنوان قضا در اسلام در بیروت به چاپ رسید نوشته اند كه كلیه محاكمات اسلامی باید علنی و ثبت وضبط شود. لذا به دستور ایشان از كلیه محاكمات فیلمبرداری شده و این محاكمات به صورت علنی بود و جمع كثیری در این محاكمات شركت می كردند. یك تیم فیلمبردار از رادیو تلویزیون فیلمبرداری از محاكمات را آغاز كردند.

خلخالی مردی متعصب مذهبی بود و عجیب که دخترش خانم ؟؟؟ یک از فعالین زنان= ایران شده است و بر علیه حجاب و بخشی از حقوق زنان مقالاتی مفصل دارد !
ادامه دارد ...